Tekintve az aktuális közmorált, erősen megoszlanak a vélemények. Szerintem több kategóriába lehet osztani az embereket. Természetesen ez szigorúan az én véleményem!
Az első kategóriában szerepelnek azok az emberek, akik tisztában vannak az illemmel, ismerik az etikett kifejezést és gyakorolják is a mindennapokban.Sajnos, ők vannak a legkevesebben.
A második kategória tagjai szintén ismerik, hogy miként kellene egy az adott szituációban fellépni, illetve, hogy mi számít helyesnek. Ennek ellenére mégsem eszerint cselekednek. Az ok, hogy amikor kezdetekben megpróbálkoztak a tanultaknak megfelelően cselekedni, rengeteg negatív élménnyel lettek gazdagabbak, aminek a következménye, hogy alulmotiváltak lettek és most már nem vesznek tudomást az illemről, kiölték belőlük a segíteni akarást. Ez mindig attól függ, hogy kinek, mikor telik be az a bizonyos pohár... Ez a kategória a legnagyobb szerintem, ha aktuálisan vizsgáljuk a kérdést.
A harmadik kategória emberei alapból nem ismerték ezeket a szabályokat, ezért nem is alkalmazták másokkal szemben életük során. Itt némileg keverednek a második kategória tagjaival, hiszen a jóindulat - szerintem- nem tanulható, de a jó akarásukat szintén a negatív élmények tömkelege fojtotta el.
Azt, hogy ki hova sorolja magát, az már magánügy.
Erre a problémakörre(?!) próbálja felhívni a figyelmet a Life Vest inside nevezetű szervezet, amelynek tagjai szentül hisznek a jóságban és a „bumeráng-hatásban”. Ez alatt azt kell érteni, hogy, ha jót teszel valakivel, akkor Veled is jót fog tenni valaki más, tehát a jóság visszaköszön máskor, más formában.
A legújabb szpotjukban is ezt láthatod: